Obecnie, aby móc zyskać pracę na stanowisku operatora maszyn wiertniczych i suwnic, należy przejść odpowiednie badania psychologiczne w tym kierunku. Poprzez coś takiego będzie można ustalić, czy osoba w ogóle nadaje się na takie stanowisko. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo operatora oraz wszystkich osób wokół, z jakimi będzie mu dane pracować.
Co należy wziąć ze sobą na badanie psychologiczne?
Badanie psychologiczne, jak każde inne ma swoje wymogi i należy przynieść ze sobą kilka niezbędnych rzeczy.
- Dokument tożsamości
- Okulary lub soczewki kontaktowe, jeżeli zostały zalecone
- Skierowanie na badanie psychologiczne – jest ono najczęściej wystawiane przez pracodawcę ale może zrobić to również lekarz.
- Skierowanie, które wystawione zostało prze urząd miasta. Dotyczy to jednak tylko osoby, która prowadziła pojazd po alkoholu, przekroczyła punkty karne, dopuściła do wypadku drogowego z rannymi bądź ofiarami śmiertelnymi.
Na czym polega badanie psychologiczne?
Na samym początku, osoba która odwiedza pracownię psychologiczną podlega zarejestrowaniu. Następnie psycholog ustala, jaką metodą wszystko się odbędzie, po czym zaczyna robić badanie przyszłego operatora.
Pacjent na starcie musi powypełniać różne ankiety i kwestionariusze, które dotyczą osobowości. Później sprawdzana jest sprawność umysłowa, przerzutność, podzielność uwagi i koncentracja.
Na tym jednak nie kończy się badanie, ponieważ poprzez specjalną aparaturę musi zostać sprawdzonych jeszcze klika rzeczy: czas reakcji, ocena prędkości i koordynacja wzrokowo-ruchowa.
Po tym wszystkim psycholog zajmuje się obliczaniem wyniku, na którego podstawie wystawi orzeczenie. Pacjent finalnie dostaje podsumowanie – składa się na nie opinia wraz z uzasadnieniem.
Jak długo trwa badanie i czy w razie niepowodzenia można je powtórzyć?
Wszystko jest tutaj zależne od osoby, która przechodzi badanie. Jeśli klient jest w dobrej kondycji i chce przejść przykładowo test na operatora wózka widłowego i suwnicy, będzie musiał poświęcić na to około 30 minut. Natomiast przy osobach starszych, zajmuje to nieco więcej czasu. Jest on zależny oczywiście od celu badania oraz posiadanych zdolności pacjenta i jego uwarunkowania na tle psychologicznym.
W przypadku niezaliczonego testu, nie trzeba się tym zbytnio przejmować, bo każda osoba ma możliwość powtórzyć takie badanie.