Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim stajemy przed wieloma wyzwaniami. Musimy samodzielnie zadbać o wiele elementów wyposażenia. Jednym z nich są drzwi wewnętrzne, które odtąd będą nam służyły jako przejścia pomiędzy pomieszczeniami. Jak je dobrać? Jakie są ich typowe wymiary? Na co zwracać szczególną uwagę, wybierając drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne – wymiary

Przepisy budowlane określają wymiary drzwi wewnętrznych w mieszkania. Ościeżnica musi mieć minimum 80 cm szerokości i 2 m wysokości. Dotyczy to drzwi wewnętrznych w pokojach i pomieszczeniach kuchennych. Te wytyczne wynikają z kwestii bezpieczeństwa. W pomieszczeniach technicznych, gospodarczych, schowkach czy garderobach można zastosować węższe drzwi i jest to często rozwiązanie znacznie bardziej praktyczne i wygodne.

Typowym rodzajem drzwi są drzwi uchylne jednoskrzydłowe, jednak można się też spotkać z bardziej niestandardowymi pomysłami na urządzenie wnętrza. Na rynku dostępne są np. drzwi dwuskrzydłowe, drzwi przesuwne, drzwi harmonijkowe i inne rodzaje drzwi wewnętrznych. W dużych miastach wybór jest bardzo szeroki, dlatego na pewno bez problemu uda się znaleźć idealne dla naszych potrzeb drzwi wewnętrzne w Krakowie. Nawet jeśli będziemy mieć bardzo specyficzną wizję wnętrza swojego mieszkania, możemy ją zrealizować korzystając z gotowych produktów lub z oferty drzwi wykonywanych na zmówienie.

Jakie drzwi wewnętrzne do jakich pomieszczeń?

Warto pamiętać o tym, że drzwi wewnętrzne mają funkcję przede wszystkim użytkową, a dopiero w dalszej kolejności dekoracyjną. Dlatego dobierając je do konkretnego pomieszczenia, zwróćmy uwagę najpierw na to, co będzie dla nas wygodne i praktyczne, a dopiero potem na wygląd. Do sypialni wybierzmy drzwi o wyższych właściwościach akustycznych, do łazienki o odpowiednich parametrach związanych z wentylacją, a do kuchni lekko otwierające się i łatwe w czyszczeniu. Pamiętajmy też, że to inwestycja na lata – warto więc rozważyć zakup droższych produktów dobrej jakości, aby dłużej nam posłużyły.